Прванов: Бугарија згреши што спорот со Македонија го искачи на ниво на ЕУ

by Фокус 20:32
20:32

Бугарија згреши кога проблемот со Македонија го искачи на ниво на ЕУ, смета поранешниот бугарски престедател Георги Прванов.

-Во Брисел нема интерес за спорот и таму никој не сака да си го губи времето читајки ја бугарската рамковна позиција – смета Прванов, кој не ја исклучува можноста новата администрација на Бајден да изврши дополнителен притисок врз Софија да го симне ембаргото за Македонија.

- Advertisements -

Тој посочува дека тоа што во преговорите меѓу двете страни сега се инволвира и ЕУ, доведе до вистинска катастрофа.

-Наместо најблиски народи, станавме  најголеми непријатели на Балканот – вели бугарскиот експретседател.

Поврзани новости