Прва собраниска пленарна седница со целокупната опозиција

by Фокус 12:51
12:51

Враќањето на опозициската коалиција предводена од СДСМ во парламентот е исклучиво со цел да се спроведе договорот од Пржино, рече координаторотот на опозициската пратеничка група, Горан Сугаревски, на првата пленарна седнциа во комплетен парламентарен состав.

– Избор на јавен обвинител, избор на нова преодна влада до вонредните избори во април, се само дел од главните цели – рече Сугарески, нагласувајќи дека специјалниот обвинител ќе треба да овозможи кривично да одговараат оние лица од власта за кои, според него, аудио снимките укажуваат дека ја злоупотребиле функцијата.

- Advertisements -

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, пак, рече дека Сугарески ја злоупотребил можноста за процедурална реакција, бидејќи, како што рече тој, неговиот говор воопшто не бил процедурален.

-Секогаш ние ќе инсистираме на почитување на Деловникот, на Уставот и на законите и тоа нема да биде исклучок ниту за СДСМ, ниту за свети СДСМ, да се изразам како што во една прилика се изрази еден нивен поранешен претседател – изјави Димовски.

Џевад Адеми од ДУИ оцени дека враќањето на опозицијата во Законодавниот дом е пзоитивно, бидејќи ќе овозмоѓи дебата, а не како досега – само да се гласаат закони.

Поврзани новости