Прва реакција на КФОР: Курти да не го користи „чадорот“ на КФОР за еднострани акции

by fokus

Командантот на КФОР Ангело Микеле Ристуќа го критикуваше Албин Курти за назначувањето албански градоначалници на северот на Косово и Метохија и рече дека мисијата на НАТО не може да се користи како чадор за еднострани акции и дека без неа северот на Косово и Метохија ќе биде „уште едно жариште. на војната“.

-Мисијата на НАТО не може и не смее да се смета за чадор под кој можете да се скриете по едностраните дејства кои ги нарушуваат многу несигурните рамнотежи, рече Ристука во интервју за италијанскиот весник „Кориере дела сера“.

Тој додаде дека Курти бил советуван од целата меѓународна заедница да не поставува градоначалници Албанци кои не се признати од српското мнозинство.

-Друга еднострана акција на владата во Приштина беше употребата на сила без консултација со нас, што ја направи нашата интервенција неопходна за да се избегне трагедија, рече Ристуќа.

На прашањето на новинарот дали тоа е легитимна одлука на владата која дејствува на сопствена територија, командантот на КФОР рече дека не треба да се преправа дека тоа е нормална ситуација и дека не е прв пат да се носат одлуки без претходна координација со Кфор и инволвираните страни.

-Ова е пристап кој секако не поттикнува меѓусебна доверба. Секогаш треба да ги проценувате штетните последици од таквите постапки. Кога разговараше со мене, премиерот Курти секогаш се согласуваше со овој пристап“, рече Ристуќа, а на прашањето зошто Курти не постапи така, рече дека тоа треба да се праша Курти.

Поврзани новости