Прв сомнителен случај на ковид омикрон и во Германија

by Fokus 12:25
12:25
Првиот сомнителен случај на варијантата Ковид Омикрон во Германија е откриен кај лице кое неодамна се вратило од Јужна Африка, потврдија властите.

„Омикрон варијантата е  веќе присутна во Германија“, објави регионалниот министер за социјални работи Каи Клосе на Твитер.

- Advertisements -

„Оваа нова варијанта на коронавирус за првпат откриена во четвртокот во Јужна Африка, се смета за „загрижувачка“ сметаа од СЗО.

Поврзани новости