Протестот стигна пред Влада: „Оставка!“

by Фокус 19:45
19:45

Откако незадоволните граѓани својот револт го искажаа пред Министерството за култура поради потрошените пари од ова министерство за проектот Скопје 2014, сега тие пристигнаа пред Владата.

Демонстрантите скандираат „Оставка“, „Нема правда, нема мир“ и „Но пасаран“. Нивните барања се:

-Уставен суд да се произнесе за уставноста на СЈО
-Формирање на специјален суд на предметите на СЈО
-Одложување на изборите
-Формирање на преодна влада за имплементирање на препораките на Прибе
-Повлекување на општата аболиција и оставка од Иванов

Поврзани новости