Протести против Трамп во САД и светот

by Fokus 10:07
10:07

Повеќе од 3.000 демонстранти протестираа против американскиот претседател Доналд Трамп во долниот дел на Менхетн, извикувајќи “Лажго!”, “Затворете го ” и “Врати ни ја Америка”, откако тој се повлече од Договорот за климатските промени.

Тоа беше причина за протестите на улиците на градовите ширум светот, главно, како знак на осуда на таквите потези, но некои излегоа надвор и за да ги поздрават неговите одлуки.

- Advertisements -

Најброен меѓу бројните собири беше тој во Соединетите Американски Држави, во организација на “Маршот за вистината”, кој се одржа во Њујорк.

Поврзани новости