Протести и гнев во Шангај поради тешките ковид ограничувања

by fokus

Протестите против тешките ограничувања на Кина за Ковид -19 се проширија во повеќе градови, вклучително и во финансискиот центар Шангај рано на 27 ноември, речиси три години од пандемијата, со нов бран на гнев предизвикан од смртоносниот пожар на западот на земјата.

Пожарот на 24 ноември, во кој загинаа 10 лица во висока зграда во Урумчи, главен град на регионот Ксинџијанг, предизвика јавен гнев бидејќи многу корисници на интернет претпоставуваа дека жителите не можеле да избегаат навреме бидејќи зградата била делумно заклучена, што беше негирано од градските власти.

Пожарот и негирањето на властите дека мерките за Ковид-19 го попречиле бегството и спасувањето, поттикнаа бран на граѓанска непослушност без преседан во континентална Кина откако Кси Џинпинг ја презеде власта пред една деценија

Во видео кое кружи на интернет, а кое според агенцијата Франс прес е снимено на улица во центарот на Шангај, стотици демонстранти извикуваат „Си Џинпинг оставка“ и ја осудуваат Кинеската Комунистичка партија, во реткиот приказ на непријателство во економскиот центар кон претседателот и властите.

Друго видео покажува луѓе кои се собираат во центарот на Шангај за да им оддадат почит на десет лица загинати во пожарот во Урумчи.

Поврзани новости