Протест во Софија и апел до Макрон: Триумфалната порта во Скопје можеби ве чека вас

by fokus 11:48
11:48

Пред амбасадата на Франција во Софија се најавува протест, кој ќе се одржи денеска, а против одлуката на францускиот претседател, Емануел Макрон, кој ги блокираше интеграциите на Македонија во ЕУ. Протестот е најавен на фејсбук како „Европска инднина за Македонија“, а ќе почне во 18.30 часот.

Организаторите бараат еднаква шанса за Македонија и апелираат до Макрон да ги почитува и примени европските вредности во одлуката за проширување на ЕУ.

- Advertisements -

„Отсуството на Европа од овој регион ќе значи навлегување на други сили непријателски настроени кон Европа. Одлуката за неотворање преговори со Северна Македонија е особено опасна за самата земја, на која и се заканува сега политички хаос и антиевропски движења“, предупредуваат организаторите на протестот.

Тие потсетуваат дека од Франција извираат основните  вредности на ЕУ, како што се слобода, еднаквост и мир.

„Ние веруваме дека Франција отсекогаш беше моторот на Европа. Очекуваме да не се откажете од оваа улога и да ги преиспитате своите позиции кон Северна Македонија. Не е познато зошто е подигната Триумфална порта во центарот на Скопје? Можеби вас ве чека? На Европа и требаат лидери, можете да бидете новиот Де Гол. Освојте ги срцата на граѓаните на Северна Македонија и ќе уживате во вистинска победа за сите европски граѓани“, стои во апелот на организаторите до Макрон.

Поврзани новости