Протест на Македонците од Виена

by Фокус

Стотина Македонци кои живејат и работат во Виена денеска излегоа на протест во австриската престолница, каде, скандирајќи „Нема правда, нема мир“, „Поддршка за СЈО“, „Оставка на Иванов“, им изразија поддршка на граѓаните кои десетина дена протестираат во Скопје и други градови низ земјава.

Нивните барања се оставка на претседателот Ѓорге Иванов и повлекување на аболицијата, одложување на изборите и формирање на преодна влада за имплементација на препораките на Прибе, формирање на специјално судско одделение за предметите од Специјалното јавно обвинителство…

Инаку, денеска на протест во знак на солидарност излегоа и Македонците од Лондон, Берлин и други европски центри.

protest makedonci viena 2

 

1 3 4

Фотографиите ни ги испрати Петар Кајевски

Поврзани новости