Протече план за „денот потоа“: САД и арапската шесторка подготвуваат заеднички документ

by Fokus

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и министрите за надворешни работи на таканаречената „арапска шесторка“ неодамна одржаа состанок на маргините на Светскиот економски форум во Ријад.

Една од темите на разговор била реформирањето на палестинската управа и подготовката за „денот потоа“.

Според либанските медиуми, Блинкен и арапската шесторка, која ги вклучува палестинските власти, Египет, Катар, Емиратите, Јордан и Саудиска Арабија, разговарале за планот за „денот по“ војната во Газа, кој е поделен во две фази, што, меѓу другото, би резултирало со траен мировен процес и нормализација на односите меѓу Израел и Саудиска Арабија.

Првата фаза од планот, која ја пренесе „Џерусалим пост“, предвидува потреба од прекин на огнот, но и постигнување на предусловите за меѓународно признавање на палестинската држава.

„Првата фаза од планот вклучува израелско прифаќање на враќањето на палестинската управа во Газа, ослободување на заложниците кои ги држеше Хамас во замена за ослободување на палестинските затвореници и формирање технократска влада во Газа која ќе работи на обнова на овој дел“, се вели во него.

Како што се истакнува во документот, владата треба да биде составена од членови на палестинската управа и неодреден технократски комитет.

Втората фаза од планот, според извештајот, ќе започне поширок мировен процес во кој ќе бидат вклучени Израел и Саудиска Арабија.

„Покрај тоа, Газа ќе претрпи рехабилитација и реконструкција. Ќе започнат преговори за конечниот статус на бегалците, Ерусалим, израелските населби и Израел и Палестина“, се објаснува во документот, кој го видоа либанските и израелските медиуми.

Друг важен дел од документот се однесува на судбината на Хамас по војната.

„Организацијата за ослободување на Палестина (ПЛО) ќе биде ревитализирана и ќе има внатрешно помирување меѓу различните палестински фракции. Хамас ќе биде разоружан и интегриран во ова тело“, се заклучува во документот.

Поврзани новости