Пронајдени уште две безживотни тела во поплавите во Грција, бројот на жртвите во невремето „Даниел“ се зголеми на 14 лица

by Fokus

Бројот на загинати во поплавите во Грција предизвикани од невремето „Даниел“ се зголеми на 14 лица, откако денеска беа пронајдени уште две безживотни тела во поплавен дом во село во близина на градот Кардица, а исчезнати се три лица, јави дописничката на МИА од Атина.

Од противпожарната служба на Грција соопштија дека загинатите биле идентификувани и станува збор за 65-годишен маж и 88-годишна жена, кои беа исчезнати.

Најверојатно станува збор за мајка и син.

Во погодените подрачја и денеска продолжува акцијата за спасување и евакуација на граѓаните заглавени во поплавените населени места.

Официјално, за исчезнати се водат три лица, еден сточар и двајца туристи од Австрија.

Поврзани новости