Прогноза: Врнежливо и топло време, снег на Попова Шапка и Маврово

by Фокус 09:22
09:22

Времето денеска ќе биде облачно, со врнежи дожд, а на планините на северозапад ќе врне снег. Како што информира УХМР, на одредени места врнежите ќе бидат поројни и пообилни со над 20 литри на метар квадратен. Минималната температура ќе се движи од 2 до 8, а максималната од 6 до 13 степени.

Од утре и во деновите потоа ќе преовладува претежно стабилно време, освен во крајните западни делови каде ќе има услови за повремени врнежи од дожд.

- Advertisements -

Сообраќајот на државните патишта утрово се одвива непречено. Врнежи од снег има на Попова Шапка и во Маврово. Поради појава на магла видливоста на патниот правец Тетово-Попова Шапка и на планинскиот превој Плетвар е намалена до 50 метри.

Поврзани новости