Призма: Контроверзна оф-шор фирма продава станови на Водно

by fokus 19:56
19:56

Контроверзната оф-шор фирма со швајцарски капитал, Ексико, продава станови на Водно, веднаш под комплексот „Панорама“, а во близина на куќата каде што беше приведен истражителот на СЈО додека ја фотографирал куќата на Сашо Мијалков, пишува БИРН.

Приземје, три ката и поткровје има зградата која според имотниот лист на катастарот се води со назнака Б5, што значи дека објектот треба да биде хотел. Но, на самата зграда, стои напис дека становите се продаваат. Како сопственик на објектот, според евиденцијата од катастарот, се води „Ексико“.

- Advertisements -

Објектот на „Славејко Арсов“ не е единствениот што „Ексико“ го поседува во елитната населба Водно.  На „Ексико“ се водат уште две парцели, на кои има две идентични згради. Во едната од нив, според „Нова ТВ“, престојува поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков.

Целиот текст прочитајте го тука.

Поврзани новости