Приврзаниците на Трамп бараат тој да добие Нобелова награда за мир

by fokus

Голем број приврзаници на американскиот претседател Доналд Трамп ја поддржуваат идејата актуелниот шеф на Белата куќа да добие Нобелова награда за мир.

Лауреати за таа престижна награда и претходно биле американските претседатели Барак Обама, Џими Картер, Теодор Рузвелт и Вудроу Вилсон.

Сепак ваквиот потег Европа го гледа со потсмев, каде и понатаму Трамп е исклучително непопуларен.

– Сите мислат така, но јас никогаш не би го рекол тоа, одговори Трамп на новинарско прашање дали верува дека ја заслужуваа таа награда.

Поврзани новости