Приведен Драги Рашковски, го носат во суд, обвинителството бара притвор

by fokus 09:13
09:13

МВР утринава го приведе Драги Рашковски  и во моментот го носат во суд, бидејќи Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција бара да му биде одреден притвор, дознава Фокус.

Заедно со Рашковски е приведен и Даниел Станчески, сопственикот и управител на фирмата „Инвока гроуп“.  Притворот се бара поради предметот поврзан со набавката на софтверот.

- Advertisements -

Обвинителката Вилма Русковска не ја потврди ниту демантираше информацијата на “Фокус”, но најави соопштение.

Рашковски пред неколку дена си поднесе оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при реализација на програмата на Владата и на стратешки проекти. Премиерот Зоран Заев ја прифати оставката.

Поврзани новости