Приватните лаборатории ќе се вклучат во државниот систем за тестирање, капацитетот значително ќе се зголеми

by fokus 18:31
18:31

Преку договори со Фондот за здравство приватните лаборатории ќе се вклучат во државниот систем за тестирање за корона вирус, со капацитетот значително ќе биде зголемен. Ова денеска го соопшти министерот Венко Филипче.

-Завршени се контролите во приватните лаборатории. Нивното вклучување со договорите што ќе го склучат во Фондот за здравство, капацитетот за тестирање значајно ќе се зголеми. 20.000 тестови донација се веќе на пат и 5.000 тестови донација од една наша приватна лабораторија исто така, рече Филипче.

- Advertisements -

Поврзани новости