Превоз нема да има се додека не се исплати септемвриската плата во ЈСП

by fokus

Скопје денеска остана без јавен превоз откако возачите на Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје се собраа со протест да го изразат незадоволството поради тоа што не им е исплатена септемвриската плата.

За денеска во 13 часот повторно е закажана вонредна седница на Советот на Град Скопје, откако вчера советниците побараа од градоначалничката Данела Арсовска да достави одлука за прераспределба на средства за платите на вработените во ЈСП.

Претседателот на Независниот синдикат на возачи при ЈСП Африм Муча е дециден дека нема да има превоз се додека не им се исплати септемвриската плата.

– Се додека не се исплати платата, ќе бидеме во гаража. Дојдени сме сите вработени од прва, втора и трета смена, вели Муча во изјава за МИА.

Посочува дека вработените се собрани спонтано незадоволни од менџерскиот тим бидејќи платата не е исплатена во законски утврдениот рок.

– Платата доцни пет дена. Ако го гледаме законскиот рок плата треба да се исплати до 15-ти. Меѓутоа, се надминаа сите рокови, денеска сме 20-ти, така што спонтано сме излезени сите од 4 часот наутро и протестираме за платата, вели Муча.

Во однос на прашањето поврзано со писменото соопштение на ЈСП – Скопје во кое се тврди дека „дваесетина луѓе од ССМ и Независниот синдикат на ЈСП спречуваат возачите на автобуси редовно да си ги вршат своите работни задачи“, дека немаат штрајкувачки одбор и дека „Град Скопје ќе поднесе соодветни кривични пријави против лицата кои го попречуваат редовното функционирање на јавното претпријатие и го држат во заложништво Скопје и скопјани“, Муча ги отфрли ваквите тврдења посочувајќи дека се собрани спонтано бидејќи, како што посочи, со празен стомак не се работи.

Проблемот со неисплатените плати на вработените во ЈСП вчера беше тема и на вонредната седница на Советот на Град Скопје каде доцна попладнето беше изгласана иницијатива со која се побара од градоначалничката на Град Скопје до петок до 12 часот да достави одлука за прераспределба на средства за да се исплатат платите. Синдикатите вчера ја напуштија седницата на Советот револтирани дека нема договор за нивните барања и најавија дека денес ќе протестираат и дека нема да функционира јавниот превоз во Скопје.

МИА

Поврзани новости