Претставникот на „Ериксон“ ја завршил работата во УБК

by fokus 16:27
16:27

Експертот на „Ериксон“ денеска бил во УБК каде беше повикан во рамките на претресот на системот за следење на комуникации, јави Телма.

Експертот кој е од Италија според истите извори веќе ја завршил работата за која е повикан и заминал од министерството.

- Advertisements -

СЈО засега не открива детали за посетата на странскиот експерт.

Опремата „Ериксон“ е во МВР и е сопственост на телекомуникациски оператор, а СЈО проверува дали преку опремата има записи за нелегално следење на комуникации во рамките на предистражна постапка отпочната минатата среда во просториите на тајната полиција.

Поврзани новости