Претпладне сончево, попладне со дожд, температурата до 28 степени

by Fokus

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Од пладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и изолирана појава на град, информираат од УХМР.

Минималната температура ќе биде во интервал од 8 до 15, а максималната ќе достигне од 21 до 28 степени.

И во Скопје претпладне сончево време со мала до умерена облачност, попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на град.

Минималната температура ќе се спушти до 13, а максималната ќе достигне до 26 степени.

Во текот на следната недела во попладневните часови ќе се задржи нестабилното време со појава на локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информираат од УХМР.

Поврзани новости