Претпладне сончево, попладне дожд и грмежи со услови за појава на град

by fokus 08:28
08:28

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло, а попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни со засилен ветер и услови за појава на град.

Утринската температура ќе се движи од осум до 16 степени, а дневната од 21 до 31 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. 

- Advertisements -

Во Скопје ќе биде сончево и топло, а попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе достигне до 12 степени, а дневната температура до 30 степени. 

Локална нестабилност ќе има и во почетокот на наредната седмица.

Поврзани новости