Претходната Влада ги вработуваше партиски, новата ќе им наоѓа работа во приватниот сектор

by fokus 21:59
21:59

Вицепремиерот Кочо Анѓушев во вечерашното гостување на Топ тема најави дека оние вработени во админстрацијата кои земаат плата без да доаѓаат на работа, ќе бидат пратени на преедукација во приватниот сектор со цел да бидат вработени.

-Сите вработени во администрацијата кои не можат таму да најдат употребна вредност, ќе им дадеме преедукација и ќе ги испратиме шест месеци во компаниите. И онака ние ги плаќаме, рече вицепремиерот.

- Advertising -

Тој рече дека новата Влада нема никого да отпушти.

Поврзани новости