Пресврт: Бајден води во Џорџија, на чекор е до Белата куќа

by Fokus 11:21
11:21

Врз основа на 99 проценти од пребројаните гласови во Џорџија, сојузната држава во која предност до утрово имаше републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, Бајден има предност од 917 гласови.

Според проекцијата на Си-Ен-Ен, и Трамп и демократскиот кандидат Џо Бајден имаат по 49,4 проценти од гласовите, а победата во таа држава носи 16 изборни гласови.

- Advertisements -

Доколку Бајден ги добие тие гласови, тој ќе биде на само чекор до победата, бидејќи ќе има 266 од неопходните 270 изборни гласови.

„Лесно победив на претседателските избори со законски преброени гласови. На набљудувачите не им е дозволено да си ја вршат својата работа, затоа мора да се утврди дека гласовите прифатени во овој период се незаконски гласања. Врховниот суд на САД треба да одлучи”, напиша Трамп на Твитер.

Поврзани новости