Преспанскиот регион зафатен од невреме со дожд и град

by fokus 20:17
20:17

Преспанскиот регион, градот Ресен и околината попладнево беа зафатени од силно навреме проследено со обилен дожд и град.

Од подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство кусо инфомираат дека градот предизвикал големи штети врз насадите со јаболка, а допрва ќе се проценуваат и штетите врз други земјоделски култури.

Во наредните денови екипи ќе вршат проценка на штетите од навремето кое попладнево го зафати преспанскиот регион.

Поврзани новости