Препораки за патниците кои користат јавен превоз, редовно мијте ги рацете

by fokus 10:02
10:02

Министерот за здравство, Венко Филипче, објави препораки за патниците кои користат јавен превоз.

-Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња).
-Покријте ја устата со марамче или превиткан лакт доколку се накашлате или кивнете.
-Секогаш кога сте во можност, користете велосипед или пешачете, напиша Филипче.

- Advertisements -

Поврзани новости