Премиерите на шест балкански држави на средба со Могерени во среда

by fokus 10:25
10:25

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда (24 мај) ќе ги очекува актуелните премиери на овие шест балкански држави.

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, ова го потврди портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, како одговор на шпекулациите дека од Македонија и Србија е можно на овој состанок посветен на Берлинската конференција, да присуствуваат можните идни нови премиери, по парламентарните и претседателските избори во овие земји.

- Advertisements -

– Поканата е испратена до премиерите. Ние ќе ги потврдиме имињата на оние кои ќе присуствуваат на оваа неформална вечера кога ќе бидеме поблиску до датумот, изјави портпаролката Коцијанчич за МИА.

Ова значи дека во случајот со Македонија, доколку до среда не биде избрана нова Влада со нов нејзин претседател, дека на состанокот на шесте премиери од Балканот со Могерини ќе присуствува актуелниот претседател на македонската Влада, Емил Димитриев. Ист е и случајот со Србија, чиј актуелен премиер Александар Вучиќ е избран претседател на оваа држава, но новата функција се очекува да ја преземе од 1. јуни, па и тој во својство на актуелен српски премиер би бил дел од овој неформален состанок.

Поврзани новости