Преговарачите и Нимиц ќе се сретнат на 11 и 12 декември во Брисел

by Fokus 09:08
09:08

Посредникот на ОН во разговорите за прашањето на името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц закажа средба со преставниците на двете земји во Брисел на 11 и 12 декември.

– Средбата е дел од напорите на ОН зда им се помогне на двете страни да најдат заеднички прифатливо решение за прашањето на името, се наведува во соопштението од канцеларијата на Нимиц.

- Advertisements -

Првично разговорите беа планирани за наредната недела, но беа одложени и презакажани за декември.

Поврзани новости