Православните христијани го слават Божиќ

by Фокус 11:27
11:27

Православните христијани денеска го прославуваат големиот христијански празник – Рождество Христово или Божик.

По тој повод, голем број на верници утрово ги посетија црквите каде се оддржуваат литургии во чест на денот што го одбележува христовото раѓање.

- Advertisements -

На овој ден се оди во црква и се врши причестување со земање нафора и вино, кои ги симболизираат Исусовото тело и крв, по што се смета дека луѓето смеат да се омрсат.

Поврзани новости