Пратеничката Мираковска побара на местото на Вељаноски да седне пратеник од мнозинството

by fokus

Пратеничката Соња Мираковска од НСДП денеска од собраниската говорница побараа Трајко Вељаноски да се откаже од преседавањето на седницата и на место него седницата да ја води пратеник од парламентарното мнозинство.

„Господине Вељаноски, станете од столот, и така пред вас се исуши цвеќето кое стои цела недела за ова седница која требаше да биде свечена. Дозволете да седне најстариот пратеник и да го заврши овој циркус“, рече Мираковска.

Во изјава за „Фокус“ пратеничката од НСДП вели дека откажувањето на Вељаноски од претседавачкото место е едно од решенијата за да престане узурпацијата на законодавниот дом, но дека за такво нешто е потребна политичка волја.

Вејсел Мемети, пратеник од Алијансата за Албанците се вклучи во дебатата и им возврати на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ дека ако граѓаните не гласале за платформата, тогаш не гласале ниту за манифесот.

„ Не видов никаков граѓански концепт во манифестот, за каков велите дека се залагате.Тој систем на Милошевиќ кој вие не сте го расчистиле во вашата партија не чини многу“, додаде Мемеди.

Поврзани новости