Познато е кој сакал да го убие Зеленски

by Fokus

Советник на украинскиот министер за одбрана, Маркијан Лубкиевски, изјави за Си-Ен-Ен дека озлогласената руска воена група „Вагнер“ била вмешана во наводен заговор за атентат врз украинскиот претседател Володимир Зеленски и премиерот Денис Шмихал.

-Тие сакаа да го убијат украинското раководство: нашиот претседател и премиер. Тоа беше целта и неколку од нив беа испратени во Украина без никаков успех, рече Лубкивски, додавајќи дека заговорот го потврдиле украинската разузнавачка служба и специјалните сили задолжени за заштита на Зеленски.

„Сите овие документи и потребни докази ќе бидат презентирани пред Трибуналот“, кажа тој, додавајќи дека не може да открие повеќе од оперативни причини.

Поврзани новости