Познати се најдобрите во Серија А

by fokus 09:56
09:56

Капитенот на Интер, Мауро Икарди е прогласен за најдобар фудбалер во 2018 година во Италија.

25 годишниот напаѓач е првиот играч во последните седум години кој ја освојува наградата, а не е член на Јувентус. Последен пат тоа го направи Златан Ибрахимовиќ во 2011 година како член на Милан.

- Advertisements -

Сепак, шампионот Јувентус и оваа година има свој претставник меѓу најдобрите во Серија А. Тоа е тренерот Масимилијано Алегри кој е прогласен за тренер на годината.

За Алегри ова е четврто вакво признание. 

Поврзани новости