Познати носителите на кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ

by Фокус 20:22
20:22

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите закажани за 5 јуни, пишува Пресс 24 повикувајќи се на високи партиски извори.

Министерот за надворешни работи пак, Никола Попоски ќе ја предводи листата на владејачката партија во втората изборна единица.

- Advertisements -

Координаторот на пратеничката група, Илија Димовски ќе ја предводи третата изборна единица, додека министерот за здравство, Никола Тодоров четвртата.

Антонио Милошовски е носител на кандидатска листа во петтата, а во шестата изборна единица е пратеникот, Влатко Ѓорчев.

Останатите три големи партии, потписнички на Договорот од Пржино – СДСМ, ДУИ и ДПА, најавија дека нема да поднесат листи, односно нема да излезат на избори на 5 јуни.

Поврзани новости