Позната шемата на терористите од ИСИЛ: Се преправаат дека се Украинци и така влегуваат во Европа

by Fokus

Терористите од ИСИЛ се повеќе пристигнуваат во Германија преку воената зона во Украина, пишува германскиот весник „Билд“. Статијата е напишана уште во јануари. Во написот се наведува дека тие се државјани на Таџикистан кои се претставуваат како украински бегалци.

Користат лажни документи и им кажуваат на Германците фиктивни приказни за тортура и прогон, а, како што пишува Билд, речиси без никакви проверки ги прифаќаат украинските бегалци. Весникот посочува дека во последно време во Германија расте бројот на уапсени терористи од Таџикистан, често поврзани со групата ИСИЛ-К. Ова е огранок на ИСИЛ кој дејствува во Пакистан, Иран, Авганистан и Централна Азија.

Останува една теоретска опција – Таџикистанците легално влегуваат во Украина преку Молдавија. Таџикистан има безвизен режим со Молдавија и Украина. Таму купуваат украински пасоши (лажни) и потоа заминуваат повторно, преку Молдавија, користејќи таџикистански документи, заобиколувајќи ја забраната мажите да ја напуштаат Украина.

Потоа доаѓаат во Европа користејќи украински биометриски пасош. Во написот на Билд не се споменува таква шема, која на почетокот изгледа прилично комплицирана.

Сличен напис напиша и австрискиот весник Хеуте, во врска со неодамнешниот терористички напад во Подмосковље. Хеуте пишува дека во 2022 година, непосредно по почетокот на војната, државјани на Таџикистан пристигнале во Австрија од Украина, а потоа биле приведени во Виена минатиот декември под сомнение дека подготвувале терористички напади.

Таџикистанец и неговата сопруга, според истражителите, планирале напад со употреба на експлозиви и калашникови на катедралата Свети Стефан. Судејќи според преписката на Фејсбук, тие биле дел од истата структура која ја презеде одговорноста за терористичкиот напад во Москва: ИСИЛ-К. Австриските разузнавачки служби веруваат дека има голем број осомничени за кои се вели дека пристигнале во Европа преку Украина.

Дека работата е сериозна се гледа и од изјавите на францускиот претседател. Макрон ја спомна и ИСИЛ. Тој зборуваше и за тоа како оваа група се обидела да изврши напади и во Франција. Самата Франција ја подигна состојбата на готовност на највисоко ниво по нападот во Москва.

Исто така, Макрон и понуди на Русија да ја зајакне соработката за да ги најде виновниците. Русија во моментов ја доведува во прашање одговорноста на ИСИЛ, односно официјалниот наратив се уште е дека зад нападот стојат украински и западни служби.

Од овие написи произлегува фактот дека постои терористички центар кој, користејќи граѓани на Таџикистан, планира и изведува терористички напади и во Руската Федерација и во Европа. И, очигледно, тој центар веројатно нема засолниште во украинските специјалци. Колку и да се во војна со Русија, Украина не би обезбедила логистика на некој што планира терористички напади во Европа.

Сепак, судејќи според медиумите, на територијата на Украина имало, а можеби и сè уште има луѓе кои можат да бидат поврзани со ИСИЛ. А украинските специјални служби можеби ќе треба да посветат посебно внимание на проверка на овие информации. Затоа што ако информацијата се потврди, тоа значи потенцијална закана од терористички напади на исламисти во самата Украина.

Поврзани новости