Познат идентитетот на семејството кое загина при падот на авионот кај Солунска Глава

by fokus 22:41
22:41

Бугарските државјани Георги Бошнаков, неговата сопруга Калина и двете ќерки загинаа во авионската несреќа што попладнево се случи кај Солунска Глава, објавија дел од бугарските медиуми.

-Авионот Цесна за кој во 16:16 часот од М-НАВ беше пријавено дека се изгубил од радар, а полетал од Охрид за Софија од припадници на МВР е пронајден нешто по 19 часот на околу пет километри северозападно од Солунска глава, информира вечерва на прес-конференција портпаролот на МВР Тони Ангеловски.

- Advertisements -

Тој информира дека од Охрид полетале четири лица, државјани на Република Бугарија, меѓу кои и едно малолетно лице.

-Лоцирани се преку воздушен простор. Временските услови на локацијата се лоши, па и покрај сите обиди да се пристапи до локацијата, тоа засега е невозможно поради непристапен терен. Се прават обиди во најскоро можно време да се дојде и физички до авионот, рече Ангеловски.

Загинатите лица се родени  2000, 2005, 1970 и 1972 година.

Поврзани новости