Повторно одложено судењето на Павле Богоевски

by fokus 13:48
13:48

Рочиштето за судењето на граѓанскиот активист Паве Богоевски денеска повторно беше одложено, бидејќи обвинителката достави вештачење за штетата изготвено на петти мај, два и пол месеци пред да биде поднесено обвинението.

Обвинителката тврдеше дека и таа го добила вештачењето дури на деветти овој месец, а Богоевски и Судот, првпат дознаа дека постои на денешното рочиште. Поради тоа, одбраната побара одложување за 21 ноември.

- Advertisements -

Павле Богоевски кој е кандидат и за пратеник, е обвинет за учество во толпа која предизвикала материјална штета врз зградата на Министерството за култура за време на протестите.

Поврзани новости