Повик за протест пред куќата на скопјанецот кој вчера закла куче

by fokus 11:46
11:46

Граѓани и активисти денеска од 13 часот повикуваат на протест пред куќата на човекот кој вчера крвнички со секира и шипка го уби маалското куче Идриз, пред кафулето Радио Бар во Дебар Маало. Под паролата „Правда за Идриз“ граѓаните бараат одговорност и соодветна казна за возрасниот маж.

„Да го користиме секој начин за да го чувствува притисокот за одвратното злодело“, повикуваат активистите.

- Advertisements -

Според последните информации од активистите, убиецот на кучето ноќта ја поминал во полициска станица. Претходно граѓани на лице место го посведочија грозоморниот чин, реагираа и се прошири веста низ социјалните мрежи, а потоа се собра критична маса на протест. На локацијата дојдоа и повеќе полициски службеници.

Поврзани новости