Повеќе од 1.000 членови на Хамас се лекуваат во Турција

by fokus

Повеќе од 1.000 членови на Хамас во моментов се хоспитализирани во Турција на лекување, објави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, потврдувајќи дека „не го смета Хамас за терористичка организација“.

Толку многу членови на Хамас се убиени. Целиот Запад ги напаѓа со секакви видови оружје и муниција“, рече шефот на турската држава додека им се обрати на новинарите заедно со грчкиот премиер Киријакис Мицотакис.

„Да се ​​нарече Хамас терористичка организација би било сурово“, рече тој, потсетувајќи дека Грција и Турција не се согласуваат за ова „многу важно“ прашање.

Ердоган го смета Хамас за движење на отпорот и рече дека е тажен поради ставот на Грција, кој го делат многу други западни земји, дека е терористичка организација.

„Се согласуваме да не се согласуваме“, рече Мицотакис. Минатиот месец Ердоган го прими политичкиот лидер на тоа исламистичко движење Исмаил Ханија.

Израел, САД и ЕУ го сметаат Хамас за терористичка организација.

Поврзани новости