Потресни сцени по масакрот на Врачар каде засекогаш згаснаа девет животи

by Fokus

Цела Србија денеска ја потресе веста за невидена трагедија што се случи во ОУ „Владимир Рибникар“ кога момче (14) влегло со оружје и ги застрелало учениците, чуварот и учителката.

Во престрелката загинаа осум ученици и еден работник од училишното обезбедување, а повредени се шест деца и еден учител.

A man cries as he walks past police officers guarding the school entrance following a shooting at a school in the capital Belgrade on May 3, 2023. – Serbian police arrested a student following a shooting at an elementary school in the capital Belgrade on May 3, 2023, the interior ministry said. The shooting occurred at 8:40 am local time (06:40 GMT) at an elementary school in Belgrade’s downtown Vracar district. (Photo by Oliver Bunic / AFP)

Многу познати личности преку медиумите и социјалните мрежи проговорија за пукањето што се случи утрото, во кое загинаа осум деца, како и еден училишен чувар.

Многу луѓе се збогуваат со децата и портирот кои загинаа во престрелката, додека се молат за побрзо закрепнување на повредените.

Голем број граѓани положија цвеќе и запалија свеќи на местото каде што згаснаа девет животи.

Ученикот кој утринава застрела осум ученици и ученички, како и работник од обезбедувањето, а тешко повреди шест ученички и ученички, како и наставник, со истрели од пиштол, не е кривично одговорен – соопшти Вишото јавно обвинителство во Белград.

Според Законот за малолетни сторители и казненоправна заштита на малолетни лица, ученикот е кривично неодговорен бидејќи не наполнил 14 години.

Исто така, според Вишото јавно обвинителство, одлучено е да се земе крв од момчето за токсиколошка анализа, за да се утврди дали во моментот на делото било под дејство на алкохол, наркотици или други психоактивни супстанци.

Се истражуваат сите околности на овој случај, како го добил пиштолот, како и мотивите на ова грозоморно злосторство.

Поврзани новости