Потоп во Сплит (Видео)

by fokus 11:22
11:22

Обилен дожд со грмотивици утрово го погоди Јадранот, а врнежи се најавуваат во текот на целиот ден.

Многу улици во центарот на Сплит се поплавени, а како што се гледа од снимките на хрватските медиуми, во центарот на градот се формирани помали езера. Поплавени се и главните градски сообраќајници.

Автоматската метеоролошка станица Сплит-Спинут бележи дури 47 литри врнежи од полноќ, од кои 36 литри од 8:30 до 9:30 часот.

Поврзани новости