Последен собраниски ден за буџетот, се распишуваат локалните избори, утре ќе се расправа за Зврлевски

by fokus 10:36
10:36

Пратениците денеска последен ден ќе расправаат за ребалансот на буџетот, по што се очекува да следи гласање за истиот.

Пратениците на власта и опозицијата имаат различни ставови за предложениот буџет – за ВМРО-ДПМНЕ скратени се средства од клучни области како образованието и здравството и капиталните инвестиции, додека пак за владејачкото мнозинство се крателе само непродуктивните трошоци на претходната власт.

За денеска, претседателот на Собранието, Талат Џафери најави дека ќе го потпише и решението со кое ќе ги распише локалните избори.

На утрешниот собраниски дневен ред пак, ќе се најде предлогот за разрешувањето на Републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Поврзани новости