Послаб земјотрес почувствуван во Скопје

by fokus 14:47
14:47

По неколкуте мирни денови, денеска повторно се тресеше тлото во Скопје. Сепак, земјотресот беше слаб, па многу од граѓаните и не го почуствуваа.

Земјотрес со магнитуда од 1,9 степени соред Рихтеровата скала денеска во 13.20 часот е регистриран во Скопје и околината, информираше Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Епицентарот на земјотресот е во источниот дел на скопското епицентрално подрачје и е почувствуван со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала.

Поврзани новости