Поштедени канцеларијата на Иванов и Министерството за правда

by Фокус 18:23
18:23

Граѓаните кои и денеска по четиринаесетти пат се собраа на протест против аболицијата се упатија кон Собранието на Република Македонија.

За разлика од вчера, демонстрантите вечерва ја„поштедија” канцеларијата на Претседателот Иванов и Министерството за правда, па само ги одминаа без да ги офарбаат со боја.

- Advertisements -

Во моментов тие се наоѓааат пред Собранието, каде ги пречекаа звуците на песната „Во борба македонски народе.”

Инаку, освен во Скопје, протести против аболицијата вечерва ќе има и во Велес, Охрид, Кичево, Кавадарци, Битола, Прилеп, Радовиш и Струмица.

Демонстрантите бараат итно повлекување на одлуката за аболиција, оставка на претседателот Ѓорге Иванов и повлекување на одлуката за избори на 5-ти јуни.

Поврзани новости