Поранешниот претседател на Перу се застрелал пред да биде уапсен

by Fokus 17:18
17:18

Поранешниот претседател на Перу Алан Гарсија се застрелал откако полицијата пристигнала во неговиот дом во главниот град Лима за да го уапси во врска со истрагата за поткуп.

Гарсија беше однесен веднаш во болница, а еден локален ТВ-канал објави дека неговата состојба е критична.

- Advertisements -

Гарсија владеел со Перу како националист од 1985 до 1990 година, пред да се вработи како адвокат, а освои уште еден петгодишен мандат во 2006 година.

Гарсија е поврзан со наводите за нелегални плаќања на бразилскиот градежен гигант Оддебрехт.

Обвинителите велат дека Гарсија зел поткуп од „Одебрехт“ во висина од речиси 800 милиони долари во замена за профитабилен договор за јавен превоз во Лима.

Поврзани новости