Поранешниот обвинител Шврговски ќе го брани осомничениот за грабежот во НЛБ

by fokus 14:19
14:19

Поранешниот државен јавен обвинител Љупчо Шврговски му е адвокат на 40-годишниот Бобан С., осомничен за кражбата на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ во Скопје, јави „Мета“.

– Да, јас сум му адвокат – изјави Шврговски за „Мета“, но одбил да коментира било што во врска со случајот.

- Advertisements -

Бобан С., осомничениот за најголемата кражба во историјата на независна Македонија, трезорот на банката го испразнил од 6 до 10 април, соопшти МВР.

Против него е поднесена кривична пријава за затајување и во моментов е на издржување на 30-те дена притвор што му ги одреди судот.

Шврговски за државен јавен обвинител беше избран во 2007 година и оваа функција ја извршуваше до 2013 година, кога на негово место беше именуван актуелниот јавен обвинител, Марко Зврлевски.

Поврзани новости