Поранешен дански министер обвинет за издавање државни тајни

by Фокус 23:10
23:10

Поранешниот дански министер за одбрана, Клаус Хјорт Фредериксен, се соочува со обвинување за откривање или споделување државни тајни, соопшти самиот денеска во писмена изјава.

Обвинението е според член 109 од Кривичниот закон, што се однесува на пречекорување на границите на неговата слобода на изразување, напиша Фредериксен.

- Advertisements -

Овој конзервативен дански политичар не кажува точно за какви доверливи информации станува збор.

Повеќе дански медиуми вчера објавија дека адвокатите дошле до заклучок дека Фредериксен може да биде обвинет и во случај што има врска со соработката за прашањата за надзор меѓу Данска и американската Агенција за национална безбедност.

Поврзани новости