Поради снегот забрана за камиони на патиштата Гостивар-Кичево и Маврово-Дебар

by fokus 10:34
10:34

Поради врнежи од снег и ниски температури претпладнево во 10 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража, соопшти Диспечерскиот центар на ЈП „Македонијапат“.

Забрана за сообраќање на камиони од 7 часот изутрината има и на патот Маврово-Дебар.

- Advertisements -

Од Управата за хидрометеоролошки работи информираа дека пообилни врнежи од снег се очекуваат во попладневните и во ноќните часови кон недела, особено во југозападните делови.

До крајот на денот насекаде ќе се формира снежна покривка, а понекаде во југозападните делови висината на снежната покривка ќе надмине 20 сантиметри.

На планините снежната покривка ќе се зголеми.

Поврзани новости