Поради руската блокада ОН соопшти дека ниту еден брод утре нема да го премине Црното Море

by Fokus

Обединетите нации за утре најавија запирање на испораките преку Црното Море поради повлекувањето на Русија од договорот со кој се овозможуваше бродовите да се движат до и од украинските пристаништа заради суштинскиот извоз на жито, јави ДПА.

Украинската, турската и делегацијата на Обединетите нации се согласија да не планираат никакво движење на бродови во зелената иницијатива на Црното Море за утре (среда), изјави денеска во Њујорк портпаролот на ОН, Фархан Хак.

ОН нагласија дека инспекциите извршени откако Русија го суспендираше своето учество во договорот викендов беа „привремена и вонредна мерка“ во обид за продолжување на испораките на жито и други суштински и покрај потегот на Москва

Поврзани новости