Поради барање за изземање на судии се одложи денешното рочиште за Титаник

by Fokus 12:08
12:08

Денешното судско рочиште за случајот Титаник се одложи бидејќи Апелациониот суд треба да одлучи по барањето на адвокатите за изземање на судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани, но како и на претседателот и заменикот на Кривичниот суд и на двајца судии од Апелациониот суд.

Ова барање го поднесе повикувајќи се на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која неодамна истакна дека во бомбите имало разговори и на судии, односно дел од нив биле и прислушувани.

Во овој предмет, кој се однесува на изборните нерегуларности се обвинети 21 лице, од кои поголемиот дел се од поранепшното високо раководство на ВМРО-ДПМНЕ.

В.В.

Поврзани новости