Попоски:Ќе мораме да искачиме планина за да го решиме спорот со Грција

by Фокус 17:54
17:54

Денешната средба меѓу македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, и неговиот грчки колега Никос Коѕиас во Атина не донесе ништо ново во однос на решавање на спорот кој Грција го има со името на Македонија.

-Меѓу Македонија и Грција постојат суштински разлики околу надминување на спорот за името. Ќе мораме да искачиме планина за да го решиме овој проблем, изјави министерот Попоски.

- Advertisements -

Според Коѕиас, двете страни трагаат по „чесен компромис кој ќе ги победи иредентизмот и екстремниот национализам на обете страни“.

МИА пренесува дека на средбата е разговарано и за мерките за градење доверба кои, како според Попоски, можеби се симболични, но се многу значајни во поголем број области, вклучително и економската, културната и образовната соработка.

Поврзани новости