Поплави во Нигерија, десетици загинаа

by Fokus 11:46
11:46

Во поплавите кои беа предизвикани од обилните дождови во Нигерија загинаа најмалку 50 луѓе.

Информациите говорат дека во поплавите се повредени стотици луѓе, а уништени се повеќе од 200 куќи и згради.

Локалните власти информираа дека обезбедени се над 10 кампови за привремено сместување на граѓаните кои останаа без своите домови.

Поврзани новости