Попладнево нови протести за „Монструм“

by Фокус

Незадоволните граѓани од исходот во сускиот случај „Монструм“ денеска во 13 часот повторно ќе протестираат на потегот од трговскиот центар Чаирчанка до Бит-пазар. Како што најавија, барањата уште еднаш ќе ги повторат пред споменикот на Скендер бег во Старата скопска чаршија.

Тие бараат да се разреши обвинителката и судијата, оставка на министерката Гордана Јанкулоска, а од министерот за правда од ДУИ бараат да се изјасни за затворските казни на демонстрантите од пред еден месец.

Протестите ќе продолжат, велат организатроите, се до исполнувањето на барањата.

Поврзани новости